Použití GPS dat v mapách, Autodesk Map, 6. díl
Dnes budeme pokračovat v postupu, zaměřeném na přenos polohopisných údajů z GPS přijímače do vašeho počítače, který jsme si ukázali již ve čtyřechpředchozích dílech. 17. Kdybyste však body i nyní nevi…
Dnes budeme pokračovat v postupu, zaměřeném na přenos polohopisných údajů z GPS přijímače do vašeho počítače, který jsme si ukázali již ve čtyřechpředchozích dílech.
17. Kdybyste však body i nyní neviděli vůbec, případně je viděli jen jako nepříliš výrazné tečky, musíte ještě nakonec upravit styl zobrazení bodu. Z roletového menu Autodesk Map zvolte položku Format > Point Style. Otevře se dialogový panel Point Style, kde si zvolíte styl zobrazení bodu, jaký vám vyhovuje (viz Obrázek 13). Potom následuje ve spodní části rozhodnutí o velikosti zobrazených bodů. První možnost zařídí, že body uvidíte při jakémkoliv faktoru nazoomování vždy stejně velké, protože je to relativní velikost vzhledem k obrazovce. Druhá možnost nastaví zobrazení bodů na přesně zvolenou velikost, takže se změnou faktoru zoomu je uvidíte různě velké. Dialogový panel Point Style uzavřete kliknutím na tlačítko OK.
Obrázek 13: Dialogový panel Point Style.
Nyní byste měli všechny naimportované body vidět následovně (viz Obrázek 14).
Obrázek 14: Čtyři naimportované body ze souboru gps.dxf.
Souhrn
Dříve či později se stane používání dat získaných z GPS přijímačů běžnou záležitostí. Pokud máte pocit, že vy sami toto využívat nebudete, tak vaši zákazníci to určitě časem požadovat budou. Naštěstí dnes není problém koupit cenově dostupný software od různých výrobců (v našem příkladě to byly programy: Geographic Calculator od společnosti Blue Marble Geographics a Fugawi od společnosti Northport Systems Inc.) a můžete tak celkem pohodlně (bez nutnosti vlastního programování) přenášet polohopisná data z GPS přijímače do počítače a následně provést jejich konverzi do DXF formátu. Jakmile je DXF soubor hotový a načtený do Autodesk Mapu, můžete ho již klasicky sdílet mezi různými projekty, přiřazovat objektová data nebo vytvářet linky do externích databází. I když celý proces (jak jste viděli v tomto tutoriálu) vyžaduje provedení spousty dílčích kroků, rychle si na něj zvyknete a vaše projekty budete čím dál častěji obohacovat o GPS data získaná z běžných GPS přijímačů.