Vytváření dokumentace a prezentace objektů, novinky Autodesk Architectural Desktop 2004, pátý díl
Už v předchozích částech byly zmiňovány novinky, které souvisí s prezentací objektů v půdorysech řezech, modelech atd. ADT 2004 se v této oblasti hodně změnil. Objevily se nové rep…
Už v předchozích částech byly zmiňovány novinky, které souvisí s prezentací objektů v půdorysech řezech, modelech atd. ADT 2004 se v této oblasti hodně změnil. Objevily se nové reprezentace objektů, upravený správce stylů, vylepšily se možnosti správce zobrazení a zobrazení obecně, řezy a podhledy jsou předělány, objekty mají nově přiřazené materiály …
Materiály
Materiály jsou úplnou novinkou v ADT a používají se pro přidání grafických i negrafických podrobností do vašich projektů, výkresů, výkazů a prezentací. Materiály lze připojit ke stylu AEC objektů a jejich odpovídajícím částem pro jejich lepší detailnější zobrazení. Materiály lze upravit i pro individuální zobrazení vybraného objektu nebo přidat k objektům, které nemají styl (např. střecha). Standardní materiály jsou implicitně nastaveny pro všechny objekty, definice ve stylu nebo pro kjaždý objekt přepisuje toto základní nastavení. Můžete například připojit různé materiály pro křídlo, zárubeň, rám nebo sklo dveří.
Protože jsou materiály nejčastěji vztažené ke stylu, je daleko snazší koordinace ve vašich projektech a výkresech. Pokud například změníte materiálu stěny nebo její části, tak všechny řezy a pohledy odvozené z projektu se také automaticky zaktualizují.
Důležité je, že parametry materiálu se provedou pouze jednou a na jednom místě. Pokud se vrátíme do ADT3/3.3, tak tam za prvé nešel přiřadit ke komponentách stěny materiál, takže v 3D zobrazení nebo pohledech se všechny stěny zobrazily stejně. Ale za druhé jste museli definovat v půdorysu šrafu a barvu pro každou komponentu stěny, totéž jste museli udělat v řezu a případně dalších zobrazeních. Toto se muselo udělat pro všechny stěny. Pokud pak bylo potřeba změnit parametry zobrazení například pro cihlu, tak to bylo velice pracné, protože se to muselo udělat ve všech stylech stěn a v jejich jednotlivých zobrazeních.
Materiály také zjednodušují postup prezentací a vizualizací projektu. Pomocí VIZ Renderu (bude popsáno podrobněji v dalších částech) můžete rychle provést vizualizaci v jakékoliv fázi projektu. Pouze na jedno kliknutí se vaše projekty v ADT, včetně materiálů, objeví ve VIZ Renderu pro vytvoření prezentací.
Přestože na první pohled jsou materiály určeny především pro zobrazení a prezentaci stavebních objektů, slouží i pro získání důležitých negrafických dat. Takže materiály se dají použít i v sadách vlastností a výkazech.
Definice materiálu
Materiál se přiřazuje u všech objektů na nové záložce Materiály. Pro každou komponentu se dá přiřadit jiný materiál. Každá základní komponenta může být zobrazována dle materiálu a nebo jako dříve v předchozích verzích ADT, dle barvy, hladiny, typu čáry atd.
Parametry materiálu
Materiál má podobné základní vlastnosti jako jiné objekty ADT. Má své reprezentace zobrazení, takže se dají nastavit různé prezentace materiálu pro konfigurace zobrazení – model, půdorys 1:50, půdorys 1:100, slepák….
Pro každou reprezentaci se nastavují tři části materiálu:
Hladina/Barva/Typ čáry – určuje viditelnost, hladinu, barvu, typ čáry apod. pro vybraný materiál a reprezentaci zobrazení.
Šrafování – určuje šrafování objektu v půdoryse, pohledu (v jakémkoliv nestínovaném 2D nebo 3D pohledu na objekt) a řezu.
Další – určuje materiál pro rendrování (stínované pohledy), materiál pro živý řez, která pohledová plocha materiálu bude šrafovaná apod. Materiály pro rendrování se při napojení projektu přenášejí do VIZ Rendru, takže není potřeba je znovu definovat.
Styly
Již v předchozích částech bylo zmiňováno, že ADT 2004 obsahuje některé nové styly – styly točení schodišť, styly objemových prvků, styly materiálů apod. Nové styly nejsou jedinou novinkou v této oblasti. Protože stylů je již poměrně hodně, je v ADT 2004 správce stylů upraven a styly jsou rozděleny do tří kategorií – Architektonické objekty, Dokumentační objekty a Víceúčelové objekty. Seskupení jednotlivých typů je nejlépe vidět na obrázku.
Správce zobrazení
Zobrazení se v ADT 2004 mění pro aktuální výřez ve spodní části na stavové liště okna výkresu. Některá zobrazení jsou úplně nová nebo upravená a tato změna souvisí i s novými vlastnostmi objektů.
Zobrazení jednotlivých objektů je rozšířeno, takže tyto parametry se také dají nastavovat ve správci zobrazení. Správce zobrazení nedoznal žádných změn v ovládání, ale přibyly mu nové možnosti.
Pro každou konfiguraci lze nastavit rovinu řezu, které je nadřazená rovinám řezům u objektů. U každého objektu (stylu) je možné řeznou rovinu upravit (potlačit rovinu konfigurace zobrazení). Tato celková řezná rovina má především význam u objektů, které zasahují nebo přesahují více podlaží (například obvodové pláště) a dříve bylo problematické nastavit rovinu správně. U roviny řezu se dále nastavují rozsahy zobrazení pod a nad touto rovinou.
Klasifikace
Novinkou v ADT 2004 jsou tzv. klasifikace. Souvisí především se zobrazováním objektů, ale klasifikace lze podobně jako jiné vlastnosti objektů vykazovat do tabulek apod.
Klasifikace je přidání další vlastnosti k objektů, která ho umožňuje detailněji definovat, zobrazovat a vykazovat. Především zobrazení objektů dle klasifikací je to, co odlišuje klasifikace od standardních parametrů ve výkazech. Klasifikace umožňují lépe než hladiny řídit zobrazení a výkazy objektů. Nejlépe si je to ukázat na příkladu. Představte si, že chcete nějak odlišit stěny ve vašem projektu – nosné nebo nenosné, vnitřní nebo vnější apod. Chcete dále vytvořit různá zobrazení vašich půdorysů – pouze nosné stěny, pouze příčky apod. Navíc chcete vykazovat samostatně tyto typy stěn do tabulek. Dříve jste museli k objektů přiřadit manuálně sady vlastností, stěny umísťovat na jiné hladiny apod.
Nyní je všechno možné definovat na jednom místě právě pomocí klasifikací. Vytvoříte si styl definice klasifikace a přiřadíte ji k požadovaným objektům.
Tento styl klasifikace pak můžete nastavit ve stylu objektu. Každému objektu lze přiřadit neomezené množství různých klasifikací.
Klasifikaci pak lze použít v definicích sad vlastností, v tabulkách výkazu apod.
Další využití klasifikací je v reprezentacích zobrazení. Ve správci zobrazení lze nastavit jaká klasifikace bude nebo nebude zobrazena, takže si můžete nechat zobrazit například pouze nosné stěny, příčky skrýt atd.