Správa projektu, novinky Autodesk Architectural Desktop 2004, část. 7
Při projektování se při práci s jednotlivými podlažími obecně používají dva postupy. Buď se vše dělá v jednom souboru, kdy jsou objekty v jednotlivých podlažích posunuty do správných vý…
Při projektování se při práci s jednotlivými podlažími obecně používají dva postupy. Buď se vše dělá v jednom souboru, kdy jsou objekty v jednotlivých podlažích posunuty do správných výšek. Této metodě, používané především u menších objektů, velice pomáhá české rozšíření DT+. Nástroj DT+nazývaný „Správce podlaží“ umožňuje snadno definovat úrovně jednotlivých podlaží, tato informace je pak objektům, přiřazena, takže vědí v jakém podlaží se nacházejí a s podlažím se pracuje úplně stejně jako s hladinami, lze je zapínat a vypínat, definovat aktuální podlaží atd.
Druhou metodou používanou především u rozsáhlejších projektů je pracovat přes externí reference, kdy každého podlaží nebo i jeho části, je samostatný soubor, které se podle potřeby (například zobrazení celého objektu) spojují přes externí reference do jednoho souboru. Tato druhá metoda především umožňuje více lidem pracovat na jednom projektu. Tato metoda má mnoho výhod, ale je poměrně náročná na koordinaci všech lidí a souborů v projektu.
Proto ADT 2004 přináší nový nástroj pro definici tzv. Projektu a jeho správu. Správa projektu výrazně napomáhá k organizaci práce na projektu. Vše je integrováno s dalšími nástroji ADT. Správce Xref souborů vás například ihned informuje při změnách na připojených výkresech, takže pokud na projektu dělá více lidí, všichni mají vždy aktuální informace a data.
Tato nová funkce souvisí i s dalšími novinkami popisovanými dříve, jako jsou výkazy, nová správa externích referencí, možnost popisu a kótování Xref objektů atd.
Vytvoření projektu
Pro vytváření a zvolení aktuálního projektu slouží dialog Prohlížeč projektu. Zde se dá vytvořit nový projekt, definovat projektu parametry, aktivovat projekt se kterým chcete pracovat apod. Projektu se kromě názvu a čísla dají nadefinovat i úvodní stránka, šablony, podrobné detaily jako je vlastník, finanční data atd. tato data se pak dají používat ve výkazech.
Projekty jsou standardně uloženy v složce „Moje projekty ADT“ v dokumentech každého uživatele Windows (umístění lze samozřejmě změnit). Celá struktura projektu je držena pomocí XML souborů v jednotlivých podsložkách.
Paleta Navigátor projektu
Tato paleta obsahuje nástroje na definici vnitřní struktury projektu, tj. jeho jednotlivých částí, souborů, pohledů apod.
Záložka projekt
V této záložce jsou tři části, které podrobněji definují projekt. V první části lze upravit data o projektu. V Druhé části – Dělení – se nastavují jednotlivé části projektu. Toto je hlavní dělení projektu. Mohou to být buď například samostatné budovy nebo třeba jednotlivá křídla větší budovy atd. V poslední části se definují úrovně – podlaží – projektu. Tato podlaží se pak používají při vytváření jednotlivých výkresů, objekty se pak do výšky jednotlivých podlaží umísťují.
Konstrukční prvky
Záložka konstrukční prvky již obsahuje jednotlivé části (soubory) projektu. Dělí se na dva typy – konstrukční prvky (constructs) a prvky (elements). Konstrukční prvky jsou ty části projektu, které jsou jedinečné a jsou nějak určitě oddělitelné např. fasáda, základy, vnější stěny 1. podlaží, nábytek 3. podlaží apod. Konstrukční prvek je výkres, který také může obsahovat další připojené Xref výkresy. Naproti tomu prvky se používají pro typizované části projektu, nebo části, které se definují pouze jednou a všude dále se již jen připojí. Příkladem může být osnova, model terénu, výtahová šachta, typické schodiště, atd.
Při definování konstrukčního prvku se určuje, k jakému Dělení a Úrovni bude přiřazen. Přiřadit se může k více úrovním a podlažím. Prvky lze seskupovat do kategorií, takže se dá dobře v projektu vyznat. Nový prvek se vytvoří jako nový DWG soubor do kterého uživatel vytváří tu část projektu, které odpovídá. Pokud je umístěn na příslušné podlaží, tak se objekty do této výšky i umísťují.
Pohledy
Další částí projektu jsou pohledy. Je to spojení výkresů konstrukčních prvků do jednoho nového výkresu – pohledu na projekt. Při definici se kromě názvu pohledu určuje kontext, tedy která dělení a podlaží se budou zobrazovat. Dále se definuje, které konstrukční prvky se budou do pohledu připojovat jako Xref a nakonec se určuje i výchozí zobrazení, měřítko, směr pohledu apod.
Listy
Je poslední částí projektu a představuje finální výkresy. Po vytvoření nového listu si do něj vložíte požadované části projektu – Xref soubory. Vše se dá dělat pomocí přetažení části projektu (konstrukčního prvku, pohledu apod.) myší na otevřený list. V listu pak pomocí funkcí ADT můžete přes všechny připojené části projektu udělat řez, pohled, výkazy dat, přidat AEC kóty apod.