Metodika výuky CAD technologií, 1. díl
Výuka jakékoliv aplikace výpočetní techniky má svá určitá specifika. Jedná se o vysoce kreativní činnost s použitím nejmodernější techniky. Na začátku našeho záměru sestavit metodiku výuky základů CAD…
Výuka jakékoliv aplikace výpočetní techniky má svá určitá specifika. Jedná se o vysoce kreativní činnost s použitím nejmodernější techniky. Na začátku našeho záměru sestavit metodiku výuky základů CAD aplikací stál požadavek maximální srozumitelnosti probírané látky i pro úplného začátečníka. Řada uživatelů má určitou představu o možnostech svého počítače ať už v zaměstnání, nebo doma, ale studium manuálů bez pomoci odborníka je velice obtížné.
Za podstatné považujeme seznámení uživatelů s prostředím CAD aplikací a jeho možnostmi v oblasti vývoje a zpracování technické dokumentace. Bez určité přípravy a vhodných podkladů není myslitelná žádná dobře odučená vyučovací hodina či školení. Příprava učitele i studentů vychází z plánu náplně výuky. Detailně řeší obtížné pasáže výuky a procvičení daných problémů.
Co byste měli předem znát?
Není toho mnoho! Pryč jsou doby, kdy pokud si chtěl někdo promluvit s počítačem, musel znát přinejmenším základy programování. Aplikace na moderních počítačích dnes tvoří určité grafické rozhraní, ve kterém uživatel pracuje a nemusí vědět nic o programování a psaní aplikací. Přesto existují určité základy obsluhy počítače a především práce s operačním systémem, které by měl uživatel znát. Předpokládejme, že je vám jasný pojem klávesnice, myš, monitor a že umíte spustit počítač. Po startu každého počítače se ohlásí základní software a tím je operační systém. Tento operační systém tvoří základní prostředí, ve kterém se musíme umět pohybovat. Pryč je doba, kdy se nám hlásil jen pomocí strohé příkazové řádky.
Jistě teď namítnete „to musím znát Windows NT. Ne neobávejte se. Jediné, co musíte znát, je práce s daným GUI rozhraním a pro začínajícího uživatele není podstatné, jestli se naučí CAD aplikaci pro Windows 3.x., W9x nebo XP. Uveďme si tedy několik podstatných bodů proto, abyste mohli začít pracovat CAD aplikací.
- Umět spustit vámi používaný počítač pod příslušným operačním systémem a zvládat jeho korektní ukončení před vypnutím počítače.
- Dokázat ovládat základní vstupní zařízení jako je myš a klávesnice.
- Zvládat pohyb v grafickém rozhraní operačního systému.
- Vědět jak se používá disketová mechanika, co je soubor, adresář.
- Něco málo vědět o výstupním zařízení jako je tiskárna a plotter.
- Je vhodné pro práci s CAD programy znát alespoň základní pravidla pro tvorbu technické dokumentace.
- Umět rozlišit pojem 2D konstruování a 3D modelování.
Proč studovat CAD aplikace?
Dnes si již neumíme operativní navrhování a konstrukci bez použití CAD systémů představit. Tyto systémy nejenže řeší vlastní konstrukční část předvýrobní etapy výroby, ale také pak možnosti modifikací již stávajících výrobků. Například navrhneme nový automobil a jeho jednoduchou úpravou dosáhneme vytvoření nové varianty.
Postup při studiu
Existuje celá řada metod, kterými se lze obsluhu určitého programu naučit: experimentování, detailní čtení manuálů, studium odborných knih atd. Hlavním východiskem pro řešení problému je vždy sestavení postupu, který je základem správného řešení. Za základ považujeme správně stanovený plán výuky. Tento slouží k vymezení okruhu řešených problémů, k stanovení jejich návaznosti a je pomůckou při opakování získaných vědomostí. Detailním prostudováním tohoto plánu získáte přehled a základní představu o probírané látce.