portál uživatelů
softwarů Autodesk

AutoCAD 2005 – novinky na druhou, 2. díl

2. Nový správce hladin Správce hladin prošel mnoha změnami, které vedou k snadnější správě hladin – přibyla stromová struktura, ve které se zobrazují aktuálně použité skupiny, filtry (filtrování …

AutoCAD 2005 – novinky na druhou, 2. díl

2. Nový správce hladin

Správce hladin prošel mnoha změnami, které vedou k snadnější správě hladin – přibyla stromová struktura, ve které se zobrazují aktuálně použité skupiny, filtry (filtrování hladin je tedy mnohem jednodušší a rychlejší, hladiny lze hledat podle jména, filtrovat podle vlastností, sdružovat do skupin. Editace mnoha hladin najednou je pak otázkou minimálního počtu operací.

Hledání podle názvu:

Stačí zadat část názvu hladiny do vyhledávacího políčka a okamžitě můžeme vidět výsledek vyhledávání. Další operace (např. zamykání, zmrazování) se pak týkají pouze nalezených hladin.

Filtr vlastností hladin:

Další možnost jak zobrazovat pouze určité hladiny a editovat více hladin najednou. Jak je patrné z obrázku, lze jako kritérium pro filtrování zvolit jakoukoliv vlastnost hladiny, v tomto případě se jedná o název. Filtr vlastností hladin je dynamický – mění se podle aktuálních vlastností hladiny.

Nový filtr se přidal do stromu v levé části a nyní je velmi jednoduché obě hladiny např. izolovat resp. zmrazit všechny ostatní hladiny.

Skupinový filtr

Skupinový filtr se vytváří velmi jednoduše přetažením potřebných hladin na ikonku nově vytvořeného filtru. Nesdružuje v sobě hladiny podle vlastností, ale podle různých logických vazeb. V tomto případě jsme vybrali do filtru hladiny, v kterých je ve výkresu zobrazen nábytek.

Uchování stavu hladin:

V tomto dialogovém okně si můžete uložit aktuální nastavení hladin a posléze tento stav ve výkresu kdykoliv vyvolat tlačítkem Restore.

3. Pole

Další výrazná novinka této verze ACADu. Odstraňují potřebu manuálního doplňování různých hodnot do vašich textových popisek, např. datumu uložení, tisku, autora dokumentu, informací o objektu, hodnoty systémových proměnných a mnoha dalších. Pole fungují podobně jako automatický text v MS Word, jednou je umístíte kde potřebujete a hodnoty se budou doplňovat automaticky (pro zobrazení aktuálních hodnot polí je třeba provádět jejich update). Pole lze umístit i do bloku. Vytvořit je lze buď při editaci Mtextu volbou Vložit Pole (Insert Field) nebo z roletového menu Insert – Field.

Dialogové okno Pole obsahuje různé volby kategorií polí a pak formáty zobrazení jednotlivých typů.

A výsledek:

Pole se zobrazuje na šedivém pozadí, které se netiskne. Pro aktualizaci stačí zvolit Nástroje – Aktualizuj pole (Tools – Update Fields)