Autodesk Architectural Desktop 2005, 1. díl
Pro někoho možná překvapivě rychle, nicméně rok od uvedení ADT 2004 je tu nová verze. Architectural Desktop 2005, jak se logicky tato verze jmenuje, pokračuje v trendu vylepšování produktivity, z…
Pro někoho možná překvapivě rychle, nicméně rok od uvedení ADT 2004 je tu nová verze. Architectural Desktop 2005, jak se logicky tato verze jmenuje, pokračuje v trendu vylepšování produktivity, zjednodušení ovládání, rychlosti práce atd. Pokud se na ADT 2005 podíváte z pohledu uživatele ADT 2004, tak opticky není tolik změn jako mezi ADT3/3.3 a ADT 2004. Nicméně vylepšení, úprav, nových funkcí je veliké množství. Hlavní zaměření novinek a vylepšení ADT 2005 je především na vytváření výkresové dokumentace. Tato část projektu není o tom vymýšlet architekturu a krásno, ale dalo by se říci otrocká práce, která zabere mnoho času a každé usnadnění, zrychlení, zvýšení produktivity je velmi patrné.
Integrace funkcí z AutoCADu 2005
Na začátku je potřeba se zmínit, že ADT 2005 vychází z platformy AutoCADu 2005. Tzn., že novinky, které se objevily v AutoCADu 2005 naleznete i v ADT. Popis těchto novinek naleznete v příslušných článcích o AutoCADu, ale krátce se o nich zmíníme i zde, protože přispívají k produktivitě práce i ve stavební projekci. ADT 2005, stejně jako ACAD 2005, nemá nový formát DWG. Takže lze v jednom týmu dobře spolupracovat mezi projektanty používající ADT 2004 nebo 2005.
Z těch hlavních novinek AutoCADu 2005 je potřeba zmínit následující:
-tabulky
-textová pole s automatickou aktualizací (využívá i ADT, takže se o nich v popisu novinek zmíníme podrobněji)
-vylepšený správce hladin a nové možnosti práce s hladinami
-vylepšení publikace dat emailem, do DWF nebo na tiskárnu
-vylepšení rozhraní pro nastavení tisku, jeho správu a tisk na pozadí
-správce sady listů, který lze spustit a používat i v ADT, nicméně jeho funkce jsou integrovány do správce projektu
-vylepšené nástrojové palety
Uživatelské prostředí a ovládání funkcí v ADT 2005
Trend zjednodušení ovládání, který začal v ADT 2004, se v nové verze dále rozvíjí. Uživatel, který používá ADT 2004, bude mít přechod velice snadný, vlastně nebude mít žádný problém s ovládáním ADT 2005. Pouze si vyzkouší novinky u kterých zjistí, že mu dříve velice chyběly a rychle si na ně zvykne. Uživatelé předchozích verzí ADT budou překvapeni, ale platí zde to, co bylo řečeno u ADT 2004. Rychle si prostředí oblíbí a nebudou se chtít vrátit zpět. Pokud se na ADT 2005 díváte z pohledu uživatele ADT 3/3.3, tak se nejprve podívejte na článek o novinkách, které se objevily v ADT 2004.
Prostředí
Prostředí vychází z AutoCADu 2005. Funkce ADT 2005 nejsou odděleny od funkcí AutoCADu jako dříve, ale vše je spojeno dohromady. Prostředí je graficky barevnější a zajímavější a dalo by se říci, že bylo děláno na objednávku architektů a stavařů, protože v ADT je opravdu výborně využité a stavařské funkce vypadají graficky velice pěkně.
Palety
Paleta nástrojů (Tool Palletes) je základním nástrojem pro spouštění jednotlivých příkazů a funkcí. Protože nástrojů v paletě může být veliké množství, i standardní ADT 2005 obsahuje vzhledem k novým funkcím detailů a dokumentace mnoho nových ikonek, lze si seskupovat jednotlivé oblasti nástrojů. Můžete tak mít skupiny nástrojů pro projekt, dokumentaci, vytváření detailů apod. V prostředí pak nemáte velké množství jednotlivých karet nástrojů, mezi kterými se složitě hledá požadovaný příkaz, ale zapnutím skupiny se odfiltruje zobrazení palet, které se například nevztahují k vytváření detailů a váš požadovaný detail tak naleznete daleko snáze.
Jednotlivé nástroje v paletách mají nové možnosti svých nastavení a parametrů. Podobněji si tyto novinky popíšeme dále v tomto článku.
Prohlížeč obsahu
Palety úzce souvisí s prohlížečem obsahu. Z něj nebo naopak si můžete přetahovat nástroje, objekty, příkazy, materiály nebo celé palety. Novinky v prohlížeči obsahu jsou zaměřeny na jeho snadnější správu a vyhledávání. Katalogu můžete přiřadit typ, můžete ho třídit dle zvoleného kritéria nebo filtrovat dle nastaveného typu.
Dobrá funkce, především v rozsáhlých katalozích, je vyhledávání. Zadáte název požadované funkce a objeví se vám všechny nástroje splňující zadané vyhledávací kritérium.
Pokud si vytvoříte svůj katalog a chcete ho poskytnout i dalším uživatelům, můžete na to v ADT 2005 použít novou funkci na publikaci katalogu. Pomocí několika kroků nastavíte, kam se má váš katalog publikovat (například někam na síť) a nastavit další parametry publikování. Například aby se přenesly i potřebné soubory se styly apod.
Stavová lišta okna výkresu a prostředí
Pod výkresem naleznete novou lištu, která slouží pro zobrazení různých informací a rychlé spouštění některých funkcí. Tato lišta doznala několik změn a přibylo na ní několik nových ikonek, které umožňují spouštět často používané funkce.
První novou ikonkou je funkce pro zapínání a vypínání zobrazení šraf. Především v 3D zobrazeních a když jsou k objektům přiřazeny materiály se šrafy se toto rychlé vypnutí hodí nejen pro přehlednější zobrazení, ale především pro zrychlení překreslování. Což u rozsáhlého projektu a velkého množství složitých šrafů může být problematické.
Další ikonkou je možnost spustit přepisy klíčů hladin a rychle si tak přepis nastavit. Poslední novou ikonkou je spuštění funkce Isolate, o které si řekneme v další části.
Stavová lišta celého okna ADT 2005 obsahuje nové funkce na „vyčištění“ prostředí. Můžete si rychle vypínat stavovou lištu okna výkresu. Dále si lze vyčistit a zvětšit prostředí ADT tak, že zůstane pouze příkazová řádka, menu a paleta nástrojů, vše ostatní zmizí. Získáte tak co největší plochu pro práci na projektu nebo výkresu. Vzhledem k tomu, že ovládání ADT 2005 přes paletu nástrojů, pravé tlačítko myši, editace na místě, uzly atd. je velice snadné, tak vlastně ostatní nástroje pro běžnou práci nepotřebujete a ve vyčištěném prostředí se vám bude lépe pracovat, protože máte větší plochu a nic „zbytečného“ vás nebude rozptylovat.