A bude ticho ! ; aneb bastlíme si tiché PC, 2. díl
Procesory při dnešních výkonech prostě hřejí, to je věc známá a nediskutovatelná. Někde jsem dokonce viděl, nějaký test, jak se chovají CPU při odstranění chladiče, jednoznačně nedoporučuji. Teplota p…
Procesory při dnešních výkonech prostě hřejí, to je věc známá a nediskutovatelná. Někde jsem dokonce viděl, nějaký test, jak se chovají CPU při odstranění chladiče, jednoznačně nedoporučuji. Teplota procesoru je tedy velkým problémem a musí být radikálně snížena účinným chlazením. Pryč je bohužel doba, kdy k uchlazení CPU dostačoval pasivní chladič. Osobně ta „tichá žebra miluji“, ale dnes je jejich použití více než problematické. Výrobci samozřejmě nabízí pouze pasivní část roztodivných tvarů, ale nenechte se zmást, vždy s poznámkou o ventilátoru.
Jak se tedy dnešní procesory chladí? Možností je celá řada od klasických větráků až po soustavy hadiček a vodní chlazení. V tomto článku předpokládám, že asi nikdo ze čtenářů nemá zájem o bezhlučné chladící věže, které se postaví vedle počítače. Přece jen 10 tisíc za takový luxus si může dovolit málokdo. Proto se podívejme po světě na výrobky, které jsou k dostání i na našem trhu za pár set korun české měny.
Přístupy výrobců
Do naší předpokládané cenové kategorie zapadá tedy jednoznačně tradiční chlazení pomocí chladiče s ventilátorem umístěné na pasivní části, která mnohdy dosahuje úctyhodných hmotností. Zde jsou problémem jednoznačně chladiče z mědi. Některé chladiče dosahují hmotností kolem půl kilogramu a proto je tedy přesně dbát informací výrobce o jejich uchycení. Hlučnost chladiče je dána především rychlostí otáčení ventilátoru, jeho konstrukcí a provedením vlastní pasivní části chladiče. Přes to existují na trhu výrobky, které dosahují špičkových výsledků i při zachování nízkých otáček a účinku chlazení (na nepřetaktovaný procesor !).
Arctic Cooling
Z našeho pohledu, zřejmě to nejlepší na trhu. Dostupnost je s dynamickou i statickou regulací otáček (automat nebo manuál), precizně provedený patentovaný ventilátor a dostupnost jak pro procesory AMD, tak pro procesory Intel. Podívejme se detailněji alespoň na jeden z modelů. Chladiče této švýcarské firmy jsou proslulé svými vynikajícími chladícími účinky při zachování velmi nízké hladiny hluku.
Arctic Cooling Copper Silent M, ticho pro Intel i AMD
Upravené modely řady Copper Silent s volitelnou rychlostí větráčku vylepšuje předchozí generaci a je taktéž, jak již název napovídá, osazen měděným plátkem o rozměrech, díky němuž zefektivňuje přenos přebytečného. Maximální celkové rozměry chladiče jsou 88x82x79 milimetrů, což jsou standardní rozměry pro instalaci na jakoukoliv základní desku s požadovaným typem socketu, ale přesto pozor na kondíky kolem patice.
Nový nastavitelný ventilátor s patentovaným HSB (Hydro suspension bearing) uložením disponuje maximálně 2800 otáčkami za minutu, přičemž minimální hodnota činí 1500 ot/min. Je dostupný ve variantě TC (otáčky regulované podle teploty) a nebo M (tři stupně ručně ze tří dostupných voleb). Ovládání otáček je řešeno přepínačem v běžné „záslepce“.
Samozřejmě existuje i varianta tohoto chladiče pro procesory Intel Pentium 4 prodávaná pod označením Arctic Cooling Super Silent 4 Pro M a AMD Athlon s označením Arctic Cooling Copper Silent 2 M.