A bude ticho ! ; aneb bastlíme si tiché PC, 3. díl
Ze slova základní deska je již na první poslech cítiti, že to budou základy, které jsou prostě stěžejní pro kvalitní počítač. Bohužel tato „součástečka“ počítače je často při nákupu podceňována a kupu…
Ze slova základní deska je již na první poslech cítiti, že to budou základy, které jsou prostě stěžejní pro kvalitní počítač. Bohužel tato „součástečka“ počítače je často při nákupu podceňována a kupující se většinou ani nezajímá o typ, který mu obchodník v bedýnce prodá. Je nutné si ale uvědomit, že je naprostým základem, jehož podcenění může znamenat totální propad výkonu, snížení stability a dopad na životnost celé sestavy.
Základních desek jsou dneska na trhu stovky, my v našem článku věnujeme pozornost jen těm, výrobkům, které využíváme v sestavách dodávaných školám. Tyto základní desky jsou postaveny výhradně na čipových sadách (chipsetech) firmy Intel a jsou určeny pro procesory tohoto výrobce. Běžně jsou osazovány procesory Intel Celeron, pro náročnější zákazníky Intel Pentium 4. U těchto procesorů musíme dbát především na frekvenci komunikační sběrnice, která je v současné době od 400 MHz (Celeron) do 800 MHz (Pentium 4), samozřejmě tyto hodnoty se s vývojem nových modelů mění.
Mostíky, ale ne přes řeku, prostě vsaďte na kvalitní chipset
Podstatnou součástkou na základní desce, která určuje její stabilitu a výkon je nejčastěji kombinace dvou čipů, které jsou povrchovou montáži osazeny na základní desce. Nebudu detailně rozebírat, co který dělá, ale uveďme si alespoň nejdůležitější funkce:
- Severní most (North bridge) – zajišťuje komunikaci CPU, RAM a AGP
- Jižní most (South bridge) – obstarává periferie, PCI sloty a řadiče disků
Jak by měla vypadat dnešní moderní základní deska?
Samozřejmě základní deska obsahuje desítky různých „udělátek“, které určují její vybavenost a výkon. Osobně jednoznačně zastávám názor, na tomto kusu hardware se nevyplatí šetřit. Proto si popišme alespoň ty nejdůležitější vlastnosti, které jsou rozhodující pro její volbu:
- Chipset Intel 865 (podporuje fsb 800 Mhz díky výrobcům základních desek) nebo 875 (přímo certifikovaný pro fsb 800 MHz)
- Podpora procesorů Intel Celeron a Intel Pentium 4
- Podpora DDRAM pamětí ve dvou kanálech (nutné pro fsb 800 Mhz)
- Integrované řadiče ATA disků a SATA
- Integrované porty COM, LPT, USB 2.0 a audio
- 8x AGP port pro nejvýkonnější grafické adaptéry
Na integrovanou síťovou kartu se moc neohlížejte, jednoznačně doporučujeme sjednotit typ síťových adaptérů. Vyvarujete se v síti často nepříjemných překvapení a máte záruku perfektní komunikace. Tím nechci říct, že to nebude fungovat.