RAID „za babku“
Technologie řadičů pevných disků jde neustále kupředu. To, co jsme si mohli dovolit dříve dovolit pouze na standardu SCSI je dnes stále častěji dostupné také na ATA a SATA. Nicméně výkonově tato konce…
Technologie řadičů pevných disků jde neustále kupředu. To, co jsme si mohli dovolit dříve dovolit pouze na standardu SCSI je dnes stále častěji dostupné také na ATA a SATA. Nicméně výkonově tato koncepce nedosahuje špičkových výkonů SCSI, především v oblasti serverů, může být řadič využívající RAID řadiče a SATA disků velmi zajímavých a cenově dostupným řešením pro malé organizace a firmy. Proto jsme se podívali po řešení, které by bylo v současné době „na úrovni“.
Řadič disků
Adaptec je Adaptec říká můj kolega. Samozřejmě tuto firmu na poli SCSI řadičů zřejmě nikdo neporazí. Špičkové ovladače, technologie a životnost dělá s Adaptecu dlouhé roky neporazitelnou jedničku. Tak snadné to již není na poli SATA řadičů. Zde si stále více získávají prestiž výrobci, kteří se původně orientovali na segment trhu náležící běžným domácím a kancelářským PC. Čipy firem Promise Technology a HighPoint Technologies si výrobci základních desek více než oblíbili a díky tomu se začínají poohlížet i po vyšších metách.
Důkazem je například Promise FastTrak S150 SX4. Jedná se o interní PCI řadič pro disky standardu SATA. Na kartě je slot pro DIMM SDRAM paměť, která slouží jako pomocná cache. Minimální požadovaná kapacita paměti je 64MB, maximální podporovaná 256MB.
Promise FastTrak S150 SX4 podporuje pokročilé úrovně RAID diskových polí – k dispozici je kromě tradičních RAID 0, 1, 10 a JBOD i RAID 5. Čipset zvládá počítat paritní informace přímo na hardwarové úrovni a nezatěžuje tedy CPU. PerfectRAID technologie se stará o zpracování a zotavení se z chyb na všech úrovních. Nepřekvapí ani podpora „hot swap“ pro měnění defektních disků nebo připojování jiných za běhu. Řadič plně podporuje 48-bitové LBA adresování a nemá tedy problémy s novými vysokokapacitními disky velikostí nad 137GB.
Pevné disky
Bezesporu nejzajímavějším řešením jsou disky SATA. Ty jsou zajímavé především díky své přenosové rychlosti 150 MB/s (Ultra 320 SCSI dosahuje až 320 MB/s) a snadným připojením pomocí tenkých kabelů. Otázkou zůstává jaký disk doporučit.
Trh je doslova zavalen výrobky v různých modelových řadách. Zřejmě nejzajímavějším produktem je řada disků prodávaných pod označením Raptor firmy Western Digital. Tento disk se tak trošku vymyká zaběhnutým klišé. Disk se svými 10 000 ot/min je opravdovou perličkou. Díky rychlosti otáčení, speciálním technologiím jako TCQ (tagged command queuing) a velké 8MB vyrovnávací paměti dosahuje výborné průměrné přístupové doby 4.5 ms.
zdroj: www.repair2000.cz