PCI Express, černá hodinka pro AGP
Sběrnice PCI (Peripheral Component Interconnect) která byla používána jako hlavní sběrnice pro připojení periferii u osobních počítačů typu PC se po deseti létech používání začíná dostávat na hranici …
Sběrnice PCI (Peripheral Component Interconnect) která byla používána jako hlavní sběrnice pro připojení periferii u osobních počítačů typu PC se po deseti létech používání začíná dostávat na hranici svých možností. Zavedena v roce 1993, se téměř okamžitě prosadila jako průmyslový standard a poslala na věčný odpočinek tehdy stále používanou sběrnici ISA i alternativní VLB (Vesa Local Bus), EISA i sběrnici MCA (MicroChannel Architecture) od IBM.
Dva klasické PCI a dva PCI-E x1 a jeden x16
Poslední roky se v serverech (hlavně kvůli řadičům RAID 5 a GB LAN) začalo prosazovat rozhraní PCI-X (pozor, s PCI Express nemá, až na poněkud matoucí „X“, prakticky nic společného) s taktem 66, 100 a dokonce i 133MHz (což dává 533, 800 a 1066MB/s).
Nové grafické karty od ATI v provedení PCI Express a AGP (zadní)
Uvedení AGP jen oddálilo problémy s datovou propustností sběrnice PCI na několik let a to pouze v oblasti grafických adaptérů (max. AGP 8x s 2132 MB/s). Dnes se ovšem situace rychle mění – SerialATA, Gigabit Ethernet, USB 2.0 a FireWire 400 a 800 dokážou spolknout propustnost PCI jen pro sebe.
PCI Express jako stavebnice
V základní verzi PCI Express máme k dispozici sběrnici o propustnosti 250MB/s v každém směru (PCI Express x1), což je prakticky dvojnásobná propustnost sběrnice PCI. Nesmíme také zapomenout, že v případě klasické sběrnice PCI je propustnost celé sběrnice sdílena veškerými připojenými periferiemi, zatímco PCIe (tak se označuje PCI Express) má celé pásmo pro sebe. Situace kdy jedno zařízení bude omezovat jiné by tedy neměla nastat. Pro verzi x1 stačí krátký konektor, který se postupně prodlužuje až na PCI Express x32 (8000 MB/s).
Konektory jako stavebnice
Situace je bohužel horší než u nástupu AGP – tehdy byla koexistence PCI a AGP logická (stará grafika zůstala na PCI a k dispozici byl slot AGP). Celou věc komplikuje fakt, že do přechodu z AGP na PEG se příliš nechce ani výrobcům grafických karet. Zdá se, že nejlépe je připravena firma ATI, zatímco nVidia bude používat speciální čip/můstek PEG – AGP. Čas prostě ukáže :O)
zdroj: www.repair2000.cz