portál uživatelů
softwarů Autodesk

Uživatelské úpravy formulářů – 1. část

Stavebnictví

V průběhu tohoto seriálu si budeme postupně ukazovat jednotlivé funkce G-Infa na praktických příkladech s bohatými doprovodnými obrazovými ukázkami. Stručně o G-Info G-Info je systém pro spr…

Uživatelské úpravy formulářů – 1. část

V průběhu tohoto seriálu si budeme postupně ukazovat jednotlivé funkce G-Infa na praktických příkladech s bohatými doprovodnými obrazovými ukázkami.

Stručně o G-Info

G-Info je systém pro správu majetku a budov, který umožňuje snadné zpřístupnění, správu a analýzu grafických a popisných dat. Pro pracovníky oddělení správy majetku města, nemocnice, hotelu či banky představuje G-Info nástroj, který umožňuje rychle a přesně získat a analyzovat data o budově. Práce s grafickými daty a jejich analýza je umožněna díky propojení do produktu AutoCAD od společnosti Autodesk.

Uživatelské úpravy formulářů

Úvod

V okamžiku nadefinování všech požadovaných polí formuláře musíte provést jednu důležitou činnost – návrh rozmístění jednotlivých polí ve formuláři. Tuto činnost nepodceňujte, protože přívětivé uživatelské prostředí se do značné míry podílí na úspěšném přijetí vaší aplikace pracovníky oddělení správy majetku v libovolné instituci. Jednoduše řečeno budou se systémem G-Info rádi pracovat. V této části našeho seriálu o systému G-Info si ukážeme, jakým způsobem si vytvoříte design vašich vlastních nadefinovaných formulářů.

Vlastní postup

1. Spusťte si aplikaci G-Info. Následující kroky provádějte v okamžiku, kdy máte jednotlivá textová pole formuláře nadefinována (viz minulá část našeho seriálu).

2. V roletovém menu si klikněte na nabídku Verwaltung > Formulare (viz obr. 1).

 

Obr. 1: Výběr nabídky Verwaltung > Formulare z roletového menu.

3. Objeví se dialogové okno Formular Verwaltung (viz obr. 2), v jehož levé části můžete vidět seznam již vytvořených formulářů. V případě správy většího množství majetku a velkých budov budete mít jistě vytvořené větší množství formulářů. Pro zachování přehlednosti při práci s formuláři poskytuje systém G-Info filtry. Filtry se ovládají obvyklým způsobem z rozbalovacích seznamů a umožňují filtrování podle tématu, úrovně, skupiny atd. Standardní volbou u všech položek je Kein Filter (Žádný filtr). Zcela vpravo od rozbalovacích seznamů se nachází zaškrtávací položka, která určuje, zda jsou zvolené filtry aktivní nebo neaktivní.

 

Obr. 2: Dialogové okno Formular Verwaltung, výběr formuláře pro úpravu.

4. Formulář, který chcete upravit, si v levé části dialogového okna vyberete a následně pomocí pravého tlačítka myši vyvoláte místní nabídku. Z této místní nabídky zvolte příkaz nacházející se zcela nahoře – Bearbeiten (Upravit).

5. Objeví se dialogové okno Formular Designer, v jehož levé části můžete vidět seznam nadefinovaných polí pro tento formulář. Všechna tato pole jsou nyní aktivní, takže se zobrazí v pravé části, kde je můžete vidět umístěná pod sebou ve výchozí poloze (viz obr. 3).

Obr. 3: Dialogové okno Formular Designer, výchozí rozmístění jednotlivých polí.