Naše zkušenosti s Windows XP Service Pack 2
Co přináší Service Pack 2 nového?Kromě vylepšení prakticky celého jádra Windows XP, odstranění chyb a různých vychytávek pro vyšší stabilitu a výkon včetně nových verzí knihoven Direct X a aplikace Wi…
Co přináší Service Pack 2 nového?
Kromě vylepšení prakticky celého jádra Windows XP, odstranění chyb a různých vychytávek pro vyšší stabilitu a výkon včetně nových verzí knihoven Direct X a aplikace Windows Media Player, je to především razantní odpověď na soustavné útoky hackerů v podobě aktivní ochrany systému. Po instalaci SP2 totiž budou ve výchozím stavu zapnuty všechny možnosti zabezpečení tak, aby se systém stal co nejméně zranitelným. Současně existující bezpečnostní rizika se Microsoft snaží eliminovat změnami ve čtyřech základních kategoriích:
- rozšířená ochrana sítě pomocí osobního firewallu
- ochrana operační paměti
- vyšší zabezpečení emailové komunikace
- vyšší ochrana prohlížení webového obsahu
Veškeré tyto funkce jsou integrovány a monitorovány pomocí přehledné nabídky Centrum zabezpečení. Příjemným zjištěním je především to, že dokáže upozorňovat nejen na kritické stavy vlastního operačního systému, ale také například na nutnost aktualizace antivirového programu dodávaného třetí stranou (AVG, NOD32, apod.).
Centrum zabezpečení, přehledné, jednoduché a hlavně výkonné
Nespornou výhodou integrace ochrany přímo do operačního systému je bezesporu její minimální vliv na výkon systému. Například v případě TCP/IP komunikace přes osobní firewall dochází k poklesu rychlosti komunikace pouze o 1%. Což proti řádově vyšším hodnotám u řady jiných aplikací tohoto typu je bezesporu důvod k radosti. Konečně můžete i při zapnutém firewallu na každé stanici využít plné šířky datové komunikace. Ovlivnění datového toku prakticky nepoznáte.
Funguje nefunguje?
Aktivní ochrany mají samozřejmě i svá stinná místa. Internet je bezesporu džungle s minimálními pravidly, a proto se vám velmi často stane, že se prostě k nějaké informaci napoprvé nedostanete. Budete mít standardně zablokována například samorozbalovací okna (naštěstí se na oficiálních stránkách moc nevyužívají), spouštění skriptů, apod. Naštěstí pro optimální nastavení těchto funkcí přibalil Microsoft bohaté nastavení.
To sdílení, to sdílení
Nastavení a aktivace interního firewallu má bohužel jednu vadu na kráse. Je samozřejmé, že PC v síti nejsou standardně vidět a musíte si povolit příslušné výjimky, ale jak zviditelnit jednoduše sdílení tiskáren a složek, o tom se nějak strategicky mlčí. Přece jen NETBIOS a SMB porty kolem 135 na TCPIP protokolu jsou neustále trnem v patě. Takže naše doporučení, usnadníte si práci centrálními tisky a archivací dat na serverech s Active Directory.
Náš závěr
Windows XP jsme dlouhou dobu na PC nepoužívali, drželi jsme se Windows 2000. Service Pack 2 učinil v této oblasti poměrně zásadní posun kupředu. Přece jen, vše co se uvaří se musí dobře dochutit a trošku uležet.
zdroj: www.repair2000.cz